Umývat si detailně auto. Ale kde?
Na téma „jak správně umývat auto“ je na internetu hodně článků rad a diskusí. Obsah je prakticky všude stejný, automatická myčka je nešetrná k laku, používat dva kýble, nepracovat na slunci, po mytí auto vysušit… Rozdíl je samozřejmě v tom, kdo informace píše a pro koho jsou určené. Já věřím, že tyto principy jsou vám známé. Nechci tu omílat stokrát omleté rady, ale napsat konkrétní návod vám, kteří máte povědomí o principech detailingového umývání auta. Postup, který jsem vyzkoušel, který používají jiní detaileři, a který můžete používat taky.
Problém
Je tu totiž problém spousty z nás detailerů, a to kde umývat. Jen programy samoobslužné veřejné „wapky“ nám nestačí, chceme auto pečlivě ručně umýt rukavicí a dvoukýblovou metodou, ale většina z nás nemá doma tlakovou myčku ani prostor, kde si auto umývat. Na veřejných wapkách je zase většinou zakázané používání vlastní autokosmetiky a značně nežádoucí, abychom mycí box blokovali na delší čas, který pečlivé mytí vyžaduje. Tak jak z toho ven?
Řešení
Vyberte si samoobslužnou myčku, kterou máte blízko nebo kde rádi umýváte. Předem tam zajeďte nebo zavolejte a domluvte se s obsluhou samoobslužné wapky, benzinky nebo mycího centra. Řekněte jim, že si u nich chcete pečlivě umýt auto vlastním vybavením, ale zároveň nechcete zdržovat ostatní zákazníky ani blokovat provoz myčky, a proto přijedete v době, kdy je provoz co nejmenší, například brzy ráno. Jestli by jim to nevadilo. Myslím si, že vás málokdo odmítne, mě souhlasili velmi vlídně. Pokud budou souhlasit, tak to tak udělejte.
Co budeme potřebovat?
Mycí rukavici, starou rukavici na kola, šampon, APC, čistič disků, kartáč, štětec, dvě vědra, grit guard, nádobu s vodou, sušicí ručník, utěrky.
Postup umývání auta
1. Vjedeme do samoobslužného mycího boxu a připravíme si vodu do kýblů a pomůcky.
2. Provedeme předmytí tlakovou vodou nebo programem samoobslužné myčky. Postupujeme odvrchu dolů a zaměříme se na podběhy a kola.
3. Umýváme klasicky dvouvědrovou metodou celou karoserii. Od vrchu dolů, odpředu dozadu. Včetně hůře dostupných míst jako jsou kliky, zrcátka, mřížky v nárazníku, okolo stěračů, vybrání pro RZ v pátých dveřích, a podobně. Často vymýváme rukavici.
4. Teď můžeme zařadit oplach, aby nám šampon na karoserii neuschl během další práce.
5. Pokračujeme v mezidveřních prostorech, sloupcích a prazích hodně vyždímanou rukavicí.
7. Opláchneme kola a znovu celé auto.
8. Přecházíme k sušení.
Mikrovláknový ručník položíme na auto a necháme jej nasát kapky, tím se mikrovlákno aktivuje a začne absorbovat vodu. Potom jej jemně přetahujeme po povrchu a necháváme absorbovat kapky. Nakonec je třeba znovu obejít místa, kde se voda drží a vytékají kapky, typicky zpod značky, klik, zrcátek, okenních lišt.
9. Potom dalšími utěrkami vysušíme zádveří a kola.
Tímto jsme s umýváním hotoví, mě to zabere asi hodinu až hodinu a půl času a za dva až tři oplachy tlakovou vodou zaplatím automatu 80-100 Kč. Teď můžeme vyjet z mycího boxu, a pokud chceme, můžeme pokračovat libovolně dál doleštěním oken, laku detailerem, pneumatik, nebo čištěním interiéru.
Doufám, že pro vás bude tento návod užitečný.
Martin
09/09/2020
Chci si nakoupit vybavení na ruční mytí auta? VSTOUPIT DO OBCHODU
Autor: Martin Meluzín
Martin je profesionál a lektor v oblasti ručního čištění vozidel, autodetailingu, leštění laku a aplikace ochrany povrchů. Poskytuje poradenství a školení v postupech, technikách a výběru produktů. Dlouhodobě provozuje detailingovou dílnu www.cisteni-meluzin.cz a internetové obchody s produkty pro péči o auto www.mastersons.cz. Máte-li dotaz, napište Martinovi na martin@mastersons.cz. Tento článek je možné volně šířit, ale pouze v celém, nezměněném rozsahu včetně autorova podpisu.