Jaký vosk na auto si vybrat?

Vosk, nano, keramika, a co je to ten sealant?

Měkký vosk, tuhý vosk, přírodní vosk, syntetický vosk… Vydrží to dva měsíce, tři měsíce, půl roku, rok?

 

 

 

DRUHY OCHRAN LAKU KAROSERIE AUTA

 

 

Nejrůznějších produktů v oblasti ochrany laku karoserie auta je celá spousta a stejně tak jejich druhů. Začínající detailer nebo hobby uživatel může při výběru tápat. Pojďme udělat stručný přehled.

 náhled

 

U prvních tří kategorií nelze mluvit o ochraně laku, ale je na místě je zmínit, protože ji obsahují:

 

ŠAMPON S PŘÍSADOU VOSKU

Smysl vosku obsaženého v šamponu je dodání vyššího lesklého efektu po umytí auta. Výdrž na autě je maximálně pár dnů. Jeho smysl jako ochrany není žádný, ovšem jeho používání má smysl jako vyživení či prodloužení výdrže již nanesené vrstvy vosku na autě.

 

DETAILER

Je vlastně velmi mírně koncentrovaný vosk ve spreji, který se používá k dočistění šmouh, kapek a detailů po mytí a zvýšení výsledného lesku vozu. Těchto produktů je spousta s rozdílným obsahem přírodního nebo syntetického vosku, některé z nich dodají i ochranu v rámci pár týdnů. (Detail Spray)

 

LEŠTĚNKA S VOSKEM

V případě, kdy jste časově omezení nebo si chcete práci ulehčit a použijete některý z produktů „vše v jednom“ také získáte ochranu i na několik měsíců.

 

 

 

A dostáváme se k výčtu druhů ochrany laku automobilu:

 

 

 

VOSK

Nejstarší a nejrozšířenější způsob ochrany laku karoserie.

  • Krémový / Tuhý vosk – Měkké vosky mají krémovou konzistenci, vymačkávají se z lahve na aplikátor, snadno se nanáší a slešťují. Tuhý vosk většinou balený v plechovce se nabírá na aplikátor a nanáší v tenké vrstvě. Je třeba vysledovat a hlídat si ideální čas na zavadnutí a sleštění. Tuhý vosk má zpravidla delší výdrž a je trochu náročnější na aplikaci. Krémová konzistence měkkého vosku se vytváří ředěním různými oleji a přísadami. S měkkým voskem se dobře pracuje a zpravidla má kratší výdrž než tuhý.
  • Přírodní / Syntetický / Hybridní – Přírodní vosk (karnaubský/carnauba) je zpravidla získávaný z listů brazilské palmy a dále zpracovaný. Syntetický je průmyslově vyrobený z různých chemických složení. Hybridní vosk je kombinace přírodního a syntetického vosku. Jak přírodní, tak syntetický vosk se vyrábějí v měkké i tuhé formě. Syntetický vosk vydrží déle, ale nedodá takový lesk a hloubku barvy jako přírodní karnauba.

Carnauba Wax, Legend Paste Wax, Shield Paint Sealant Protectant

 

 

 

SEALANT

Sealanty jsou taková zvláštní kategorie, do které se řadí poměrně různorodá škála produktů na ochranu laku. Sealant je syntetický „vosk“ v tuhé, krémové nebo tekuté konzistenci, dále do této kategorii patří různé moderní polymerové ochrany a ty s obsahem nanotechnologie. Nejčastěji se jedná o tekuté formy produktů nanášené rozprašovačem. Křemičitý sealant, keramický sealant, hybridní sealant, spray sealant, protekční sealant, tekutý nanovosk, nanosealant, polymerový sealant, tekutý rychlovosk, keramický vosk – všechny tyto varianty i další můžete najít.

Shield Paint Sealant Protectant, Ceramic Spray Sealant

 

 

 

GLAZE

Glaze (glazura) jsou produkty určené k maximalizaci lesku laku, sytosti a hloubky barvy a vyplnění vlásečnicových škrábanců. Používají se nejčastěji jako podklad nebo další vrstva pod vosky. Glaze lze použít i samostatně, jako ochrana laku však nemá příliš dlouhou výdrž.

Mystery Glaze

 

 

 

NANO/POLYMERY

Ty jsme již zařadili do kategorie sealanty. Jedná se o syntetické produkty nejčastěji v tekuté podobě, které vytváří a naváží na povrchu síť částic. Jsou to moderní ochrany, které se vyznačují vysokou úrovní lesku i délkou trvanlivosti, a oblíbené jsou pro svoji jednouchou aplikaci.

 Ceramic Spray Sealant

 

 

KERAMIKA

Keramické povlaky jsou nejtvrdší, nejodolnější a nejtrvanlivější ochranou laku, jakou v současnosti známe (pomineme-li potažení folií). Dále se vyznačují neuvěřitelným leskem, hladkostí povrchu s až zrcadlovým efektem, extrémní vodoodpudivostí.

Existují zde produkty pouze pro profesionální použití certifikovaných aplikačních center, které vůbec nejsou ve volném prodeji a dále volně prodejné, jejichž aplikaci může zvládnout každý. Při nanášení keramické ochrany je však nutné znát a dodržet technologický postup.

 

 

ČIRÁ OCHRANNÁ FOLIE

Článek je sice o autokosmetice, ale pro úplné obsažení tématu zmiňme i potažení auta folií. Je to jediný způsob jak ochránit auto i před lehkým mechanickým poškozením, jako například kamínky odlétajícími od vozidla jedoucího před vámi. U velmi drahých aut rozhodně má smysl o folii uvažovat.

 

 

 

Nějaký závěr nebo můj vlastní pohled?

Syntetické vosky se hodí na daily car na zimu, protože jsou odolnější než karnauba a déle vydrží. Přírodní vosk je super na zbytek roku, kdy se staráme o auto častěji než v zimě a oceníme větší lesk. Vosk je prostě vosk pro nás všechny, co se rádi s autem „pomazlíme“ a věnujeme mu čas. Nano, polymery, sealanty jsou nejlepší, když to chcete mít velmi rychlé, jednoduché a účinné. Keramika má rozhodně smysl na dražší, novější auta s vysokým nájezdem a taky pokud chcete, aby umývání auta bylo opravdový požitek. Naopak bych si osobně nedával do keramiky veterána nebo classic car, na který se podle mě hodí tuhý vosk, který se v té době používal. Také na víkendovém autě s minimálním ročním nájezdem to asi smysl moc nemá, tam bych opět používal vosk nebo sealant, ale zaleží na každém.

 

Doufám, že se mi podařilo do toho vnést lepší přehled a snad vám článek pomůže si vybrat nejlepší produkt pro vás. Na druhou stranu z toho nedělejme větší vědu, než to je a vyberme si, co je každému z nás nejbližší. Není nejdůležitější, aby nám péče o naše plechové poklady dělala radost?

 

 

 

Martin

5. 2. 2021

 

 

Chci si koupit vosk na své auto? VSTOUPIT DO OBCHODU

 

 

 

Autor: Martin Meluzín

9O8A4186amensi

Martin je profesionál a lektor v oblasti ručního čištění vozidel, autodetailingu, leštění laku a aplikace ochrany povrchů. Poskytuje poradenství a školení v postupech, technikách a výběru produktů. Dlouhodobě provozuje detailingovou dílnu www.cisteni-meluzin.cz a internetové obchody s produkty pro péči o auto www.mastersons.cz. Máte-li dotaz, napište Martinovi na martin@mastersons.cz. Tento článek je možné volně šířit, ale pouze v celém, nezměněném rozsahu včetně autorova podpisu.

 

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu